Zde je prostor pro nejčastější dotazy diváků k Eurovision Song Contest. Vaše nejčastější dotazy, které nám zašlete na email budou uveřejněny zde. Více informací najdete na tomto webu v sekci Pravidla ESC - Hlasování.
Kdo rozhoduje o tom zda se naše země zúčastní, nebo nezúčastní soutěže Eurovision Song Contest ?
Do soutěže musí svou zemi přihlásit "domácí" televizní společnost. Českou republiku přihlásila Česká televize a Slovensko - Slovenská televízia. Při úspěšné "dohodě" s pořadateli soutěže (EBU), je již v rukou televizních společností aby byly dodržována jasně stanovená pravidla, platící pro všechny přihlášené země. Při porušení pravidel může dojít k diskvalifikaci.
Musí být soutěžní píseň pouze v rodném jazyce ?
Aktuální pravidla soutěže dovolují každé zemi interpretovat píseň v jakémkoli jazyce. V rozporu s pravidly soutěže jsou jen vulgární výrazy nebo výrazy pohoršující Eurovision Song Contest.
Může se Eurovision Song Contest pořádat v naší zemi ?
Velká cena Eurovize se zpravidla koná vždy následující rok v té zemi, jejíž interpret zvítezil v minulém roce. V roce 2008 zvítězilo Rusko, tudíž pro rok 2009 se soutěž koná v Rusku. Pokud např. zvítězí slovenský interpret, pak se soutěž v příštím ročníku bude konat na Slovensku. Dále už jen vítězná země musí splňovat podmínky a stanovená kritéria.
Každá země hlasuje pro svého favorita prostřednictvím sms hlasů. Není výsledek nespravedlivý, když země jako je Rusko má mnohem více obyvatel než třeba ČR ?
Soutěžící země mají v některých případech velmi značné rozdíly v počtu obyvatel, přesto jsou pravidla hlasování spravedlivě vyřešena bodovým systémem. Jednotlivé země sečtou své sms hlasy a ve finále jsou hlasy promítnuty formou bodů. Maximální počet bodů je 12. Tím pádem mají všechny země stejné šance na úspěch.
Mohu ve finálových kolech hlasovat pro reprezentanta naší země ?
Ne. Mezi důležitá a jasná pravidla ESC, patří pravidlo zakazující hlasovat pro svou vlast, pro svého vyslance. Hlasovat můžete pro jakoukoliv zemi, mimo své země.
Kdo rozhoduje o pořadí vystupování jednotlivých zemí v Eurovizi ?
EBU - Pořadatelé soutěže pomocí slosování určí jaké země budou vystupovat v 1.semifinále a jaké země v 2. semifinále. Dále se po čase na sjezdu EBU koná slosování ve kterém se rozhodne přesné pořadí vystupování jednotlivých soutěžních zemí.
Nejsou znevýhodněny země, které jsou v pořadí vystupování jako poslední ?
Divák si vždy najde svého favorita ať už vystupuje jako první, nebo až jako poslední. Pořadí v soutěži žádnou zemi nezvýhodňuje ani neznevýhodňuje o čemž vypovídají i výsledky uplynulých ročníků. Na první příčky se může dostat poslední vystupující interpret. Stejnětak první vystupující interpret se může ocitnout na posledních příčkách.
Co znamenají zkratky EBU a ESC ?
EBU - European Broadcasting Union (Evropská vysílací unie), je pořadatel soutěže. ESC je oficiální zkratka názvu soutěže - Eurovision Song Contest.
Je pravda že mnoho států pro sebe hlasují navzájem?
Ano. Bohužel se traduje, že mnohé země pro sebe hlasují navzájem, což ale není v rozporu s pravidly. Každý chce zvítězit a jistotu že země neskončí na posledním místě určitě zajišťuje to, že země hlasují pro své sousední státy a naopak. Toto může být znevýhodňující fakt ale nezbývá než doufat že to neovlivní stupínek vítězů. Dalo by se i polemizovat o tom, že jednotlivé státy, hlasují pro sousední země proto, že jejich hudba je jim bližší, nebo je jejich interpret známý a oblíbený v přímo sousedících zemí, například Česko - Slovensko.
Mohou interpreti vystupovat se zvířaty, nebo více tanečníky apod. ?
Pravidla soutěže přímo zakazují při vystupování využití zvířat. Dále jasně stanovují maximální počet účinkujících při vystoupení a to je 6 osob - včetně interpreta. Nezáleží tedy, zda 6 lidí tvoří jeden celek, tedy hudební skupinu, nebo zda vystupuje 1 zpěvák a 5 tanečníků, stejnětak interpret může vystupovat sám. 6 osob je maximální počet účinkujících, nikoli však minimální.